O nás

Knoflíky Žirovnice a. s. patří mezi největší české výrobce zaměřené na knoflíky, pracovní a módní spony, brzdičky, koncovky a další doplňky pro oděvní a módní průmysl.

Počátky perleťové výroby v Žirovnici sahají až do roku 1863, kdy byla ve městě založena čamrdářská dílna Josefa Žampacha na výrobu perleťových knoflíků. Posléze se perleťářská výroba ve městě významně rozvíjela. V roce 1905 bylo založeno Výrobní družstvo soustružníků perletě a před první světovou válkou bylo v Žirovnici 60 dílen na výrobu knoflíků a galanterie. První a druhá světová válka zbrzdila rozvoj průmyslu ve městě, po válce došlo k opětovnému rozmachu. V druhé polovině čtyřicátých let došlo ke znárodnění perleťářských dílen a v roce 1949 bylo stávající družstvo Perlex převedeno pod podnik Koh-i-noor výroba perleťových knoflíků. Od roku 1956 působil podnik pod názvem Knoflíkářský průmysl Žirovnice. V šedesátých a v sedmdesátých letech se tradiční výroba knoflíků z perleti rozšířila o výrobu ze syntetických materiálů (polyester, polyamid). Národní a později státní podnik Knoflíkářský průmysl Žirovnice se stal v roce 1994 akciovou společností Knoflíkářský průmysl Žirovnice a.s. V roce 2019 firma změnila název na Knoflíky Žirovnice a.s.

Technologie a zařízení na výrobu polyesteru se postupem času změnila, ale zpracování přírodních materiálů je až na malé výjimky stále poctivá ruční práce.

Přetrvává také orientace společnosti na spokojeného zákazníka a vysokou kvalitu vyráběného sortimentu. Naše výrobky mají certifikát o zdravotní nezávadnosti, který zaručuje zdravotní nezávadnost a stálobarevnost. Díky stávajícím a novým technologiím jsme schopni získat zákazníky i mimo oděvní průmysl.

V současné době vyrábíme knoflíky nejen z přírodních materiálů, ale především z polyesteru, polyamidu a jiných syntetických materiálů


Top